Kako uknjiziti nekretninu – Koraci do upisa u katastar nepokretnosti

Proces upisa nepokretnosti i prava na nepokretnosti u katastar nepokretnosti moze biti vrlo komplikovan ukoliko niste upoznati sa procedurom i nemate svu potrebnu dokumentaciju. Da biste to izbegli, procitajte sta sve o procesu uknjizenja treba da znate.

101

com/blog-images/uploads/2016/07/101.jpeg">101

Nakon sto utvrdite koja je sluzba za katastar nepokretnosti nadlezna, a to je ona koja obuhvata podrucje opstine gde je i sama nepokretnost, proverite pravni status nepokretnosti. Od pravnog statusa nepokretnosti zavisi mogucnost i nacin upisa, i tek se nakon uvida u pravni status utvrdjuju potrebni koraci i dokumenta potrebna za upis.

100

Kada je u pitanju upis prava svojine na osnovu ugovora o kupoprodaji u slucaju da je prodavac upisan kao vlasnik, od dokumentacije je neophodno pripremiti ugovor o kupoprodaji u kome obavezno stoji i clausula intabulandi i fotokopiju licne karte. Sa druge strane, ako se radi o upisu prava svojine po osnovu kupoprodajnog ugovora pri cemu prodavac nije upisan kao vlasnik nekretnine, vec tu stoji ime treceg lica, potrebno je obezbediti dokumentaciju na osnovu koje se vidi celokupan niz osnova sticanja prava i na osnovu kojih prodavac izvodi svoje pravo od upisanog imaoca prava.

102

Nakon toga je potrebno platiti takse i naknade, a tu je i zahtev za upis koji mora sadrzati: naziv katastarske sluzbe kojoj se zahtev upucuje, podatke o predmetu zahteva i podnosiocu zahteva, kao i njegov/njen potpis. Uz zahtev prilazete neophodnu dokumentaciju i predaje u sluzbu za katastar nepokretnosti